Asansör Reklam Çalışmaları Faydalı Mı?

Asansör reklam çalışmaları faydalı mı sorusu pek çok bireyin aklını kurcalayan bir soru çeşididir.

Günümüzde satın alma işlemlerinde reklamların yerini yadsınamaz büyüklüktedir. Dolayısıyla bu soruya olumlu cevap vermek mümkündür. Ancak faydalardan söz etmeden önce ne olduğunu tam anlamıyla bilmek gerekmektedir.

Asansör Reklamı Nedir?

Söz ettiğimiz asansör reklam çalışmaları, kapalı alanlarda insan sirkülasyonunun çok yoğun olduğu alışveriş merkezleri, metro, toplu konut projelerine asansörleri, günümüzün diğer bir etkilerin reklam mecralarından bir tanesidir. Hedef kitlesinde yer alan insanlar, asansöre bindiği dakikadan itibaren gideceği kata kadar asansör için reklamları yakından görme ve inceleme durumunda kalmaktadır. Bunun dışında doğru konumlandırılmış asansör reklamı çalışmaları işletmelerin ve ürün tanıtımının akılda kalıcılığını arttırmaktadır.

Asansör içi reklam alınan alanda standart iki tip pano kullanılmaktadır. Bunlar; yatay A3 boyutunda ve dikey A4 boyutunda olan iki ayrı panodur. Asansörün iç kısmında konumlandırılmış durumda bekleyen panolara denmektedir. Asansör reklamının en az haftalık olarak bu panoları kiralanabilmesi mümkündür.

Günümüz şartlarında yalnızca panoların değil asansör içerisinde ekran yerleştirilmesinde arttığını söylemek yanlış olmaz. 

Asansör Reklamı Nasıl Olmalıdır?

Asansör reklam çalışmaları, kullanılacağı yönteme göre değişiklik göstermektedir. Tablo biçimindeki reklamların ilgi çekici, akılda kalıcı ve slogan şeklinde olması önemli kriterlerdir. Tablo biçiminde olan reklamlar; baskılı reklam kategorisinde yer almaktadır ve bu sebepten de baskı yapılırken çok çeşitli renkler tercih edilmelidir. İlgi çekici olan baskılar, potansiyel müşteri olan bireylerde ilgi uyandırmakta ve reklamı incelemek için yönlenmelerini sağlamaktadır.

Reklam uygulamalarının asıl gayesi; az önce söz ettiğimiz gibi insanlarda ilgi uyandırarak ürünü ya da hizmeti satmak olduğu için daha ilgi çekici reklamlar hazırlamak çok önemli bir husustur. İlgi çekicilik seviyesi arttıkça reklamın etkileyiciliği de doğru oranlı artmaktadır ve buna bağlı olarak da reklam işlevini gerçekleştirmektedir.

İkinci bir asansör reklamı türü ise; asansörün iç kısmında var olan ekranlardan yararlanılmaktır. Ekrandan yararlanılarak yapılan reklamlar, genel olarak video olsa dahi resim biçiminde de kullanılabilmektedir. Kişilerin ve potansiyel müşteriler için ekran reklamı yaparken video seçmesi çok daha etki sağlamaktadır. 

Asansör Reklam Fiyatları

Asansör reklam fiyatları için net bir fiyat vermek mümkün değildir. Çünkü çeşitli sebeplerden dolayı fiyatlarda değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Örneğin; daha kalabalık bir bina için verilecek olan reklam fiyatı ile daha tenha bir binanın asansöründe verilen reklam fiyat aynı olmamaktadır. Yine reklamın büyüklüğü, konusu, durumu da fiyat etkileyen unsurlar arasında sayılmaktadır ve önemlidir.

Aynı anda kaç tane asansörünü reklam için kapatıldığı da fiyatı etkilemekte olan bir diğer unsur olmaktadır. Bu nedenden ötürü bireylerin, asansör reklam fiyatları hakkında net bir bilgi sahibi olmaları için reklam vermek istedikleri binanın ya da asansörün sahibi ile iletişim kurmaları gerekliliktir.

Fiyatlar için çeşitli reklam ajansları ile iletişime geçmek ve bilgi almak mümkün durumdadır. Ajanslar gelişim seviyelerine ve verdikleri hizmetlere göre fiyat farkları ortaya çıkabilmektedir. Reklam vermek isteyen bireyler ise; ilgilerine, isteklerine, beğenilerine ve beklentilerine uygun yanıtlar veren ajansı araştırıp bulmalıdır. Sonrasında ajans çalışanlarıyla detayları da konuşarak planları dahilinde asansör reklamı çalışmalarını sonlandırmaktadır. 

Dijital Asansör Reklamları

Son on yılda gözde reklam araçlarından biri de insan kalabalığının çok yoğun olduğu iş plazaları ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde kullanılan asansörlerdir. Her gün binlerce insanı taşıma görevini üstlenen asansörlerin; hem iç duvarları, hatta zemin ve tavanları hem de kapı dışları reklam için kullanılabilmektedir. Modern asansörlerin iki yana otomatik olarak açılan ve kapanan kapıları reklam konusunda yaratıcılığa teşvik eden ayrı bir durum sayılmaktadır.

Bu konuya bakıldığı zaman asansörün insanları tutsak izleyici konumuna soktuğu da dikkatten kaçmamalıdır. Yani, asansöre binen insanlar, gideceği kata varana kadar asansörde bulunan reklamları görmeye mahkûm durumdadır. Kaçış yolu, kanal değiştirme, sayfa atlama ya da başka yere bakmak gibi bir imkan söz konusu dahi değildir. Dijital asansör reklam uygulaması da bu biçimde açıklanabilmektedir.

Dijital asansör reklamları, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte çok daha yoğun kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kalabalık yapılarda, okul ya da holding gibi, çok daha sık tercih edilen bir uygulama olmuştur.