Asansör Reklamı Nedir?

Asansör reklam konusunda reklam vermek isteyen pek çok firmanın aklında yer alan sorulardan bir tanesi ne olduğu ile ilgilidir.

Söz ettiğimiz asansör reklam çalışmaları, kapalı alanlarda insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alışveriş merkezleri, metro, toplu konut projelerine asansörleri, günümüzün diğer bir etkilerin reklam mecralarından biridir. Hedef kitlesinde yer alan bireyler asansöre bindiği dakikadan itibaren gideceği kata kadar asansör için reklamları yakından görme ve inceleme imkanı bulmaktadır. Bunun dışında doğru konumlandırılmış asansör reklam çalışmaları işletmelerin ve ürün tanıtımının çok akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Asansör içi reklam alınan alanda standart iki tip pano bulunmaktadır. Bunlar; yatay A3 boyutunda ve dikey A4 boyutunda olan iki çeşit panodur. Asansörün iç kısmında konumlandırılmış durumda bekleyen panolardır. Asansör reklam çalışması için en az haftalık olarak bu panoları kiralayabilmek mümkündür.

Çağımız şartlarında yalnız panoların değil asansör içerisinde ekran yerleştirilmesinde arttığını söylemek mümkündür. Asansör reklamı nedir sorusunu yanıtlamadan önce asansörün ve reklamın ne olduğunu bilmek önem taşımaktadır.

Asansör Reklamı Nasıl Olmalıdır?

Asansör reklam çalışmaları, kullanılacağı yönteme göre farklılık göstermektedir. Tablo biçimindeki reklamların ilgi çekici, akılda kalıcı ve slogan şeklinde olması önemlidir. Tablo biçiminde olan reklamlar; baskılı reklam kategorisinde yer almaktadır ve bu sebepten dolayı da baskı yapılırken çok çeşitli renkler kullanılmalıdır. İlgi çekici olan baskılar potansiyel müşteri olan bireylerde ilgi uyandırmakta ve reklamı incelemek için adım atmalarını sağlamaktadır.

Reklam uygulamalarının gayesi; az önce söz ettiğimiz gibi insanlarda ilgi uyandırarak ürünü ya da hizmeti satmak olduğu için daha ilgi çekici reklamlar hazırlamak çok önemli bir husustur. İlgi çekicilik seviyesi arttıkça reklamın etkileyiciliği de doğru oranlı artmaktadır.

İkinci bir asansör reklamı türü ise; asansörün iç kısmında bulunan ekranlardan yararlanmaktır. Ekrandan yararlanılarak yapılan reklamlar, genel olarak video biçimde olsa dahi resim biçiminde de kullanılabilmektedir. Kişilerin ve potansiyel müşteriler için ekran reklamı yaparken video seçmesi çok daha etki sağlayan bir durumdur. 

Asansör Reklam Fiyatları

Asansör reklam fiyatları için net bir fiyat vermek kesinlikle mümkün değildir. Çünkü çeşitli sebeplerden dolayı fiyatlar değişim gerçekleşmektedir. Örneğin; daha kalabalık bir bina için verilecek olan reklam fiyatı ile daha tenha bir yapıya verilen reklam fiyat aynı olmamaktadır. Yine reklamın büyüklüğü, konusu, durumu da fiyat etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Aynı anda kaç tane asansörünü reklam için kullanıldığı da fiyatı etkilemekte olan bir diğer unsur olmaktadır. Bu nedenden ötürü kişilerin asansör reklam fiyatları hakkında net bir bilgi sahibi olmaları için reklam vermek istedikleri binanın ya da asansörün sahibi ile iletişim kurmaları gerekmektedir. Asansör reklamı nedir sorusunu yanıtlarken fiyattan da bahsetmek önemlidir.

Fiyatlar için çeşitli reklam ajansları ile iletişime geçmek ve bilgi almak mümkündür. Ajanslar gelişim seviyelerine ve verdikleri hizmetlere göre fiyat farkları ortaya koymaktadır. Reklam vermek isteyen bireyler ise; ilgilerine, isteklerine, beğenilerine ve beklentilerine uygun yanıtlar veren ajansı tercih etmelidir. Sonrasında ajans çalışanlarıyla detayları da konuşarak planları dahilinde asansör reklamı çalışmalarını tamamlamaktadır. Bilindiği gibi asansör reklamları satışları ciddi oranda arttırmaktadır.

Dijital Asansör Reklamları

Son senelerde gözde reklam araçlarından biri de insan kalabalığının çok yoğun olduğu iş plazaları ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde kullanılan asansörlerdir. Her gün binlerce insan taşıma asansörleri hem iç duvarları, hatta zemin ve tavanları hem de kapı dışları reklam için kullanılabilmektedir. Modern asansörlerin iki yana otomatik olarak açılan ve kapanan kapıları reklam konusunda yaratıcılığa teşvik eden ayrı bir özelliktir.

Bu konuya bakıldığı zaman asansörün tutsak izleyici sağladığı da dikkatten kaçmamalıdır. Yani, asansöre binen insanlar, gideceği kata varana kadar o reklamları görmeye mahkûm durumdadır. Kaçış yolu, kanal değiştirme, sayfa atlama ya da başka yere bakmak gibi bir imkan bulunmamaktadır. Dijital asansör reklamı da bu biçimde özetlenebilmektedir.

Dijital asansör reklamları, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte çok daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kalabalık yapılarda, okul ya da holding gibi, çok daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Avm asansörleri de dijital reklam ya da normal asansör reklamı vermeye son derece uygundur.