Asansör Reklamı Nedir?

Asansör reklamı nedir sorusu reklam vermek isteyen pek çok firmanın aklında yer alan sorulardan bir tanesidir.

Söz ettiğimiz asansör reklamları, kapalı alanlarda insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alışveriş merkezleri, metro, toplu konut projelerine asansörleri, günümüzün diğer bir etkilerin reklam mecralarından bir tanesidir. Hedef kitlesinde yer alan bireyler asansöre bindiği andan itibaren gideceği kata kadar asansör için reklamları yakından görme ve inceleme imkanı bulmaktadır. Bunun haricinde doğru konumlandırılmış asansör reklamları işletmelerin ve ürün tanıtımının çok akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Asansör içi reklam alınan alanda standart iki tip pano yer almaktadır. Bunlar; yatay A3 boyutunda ve dikey A4 boyutunda olan iki panodur. Asansörün içinde konumlandırılmış durumda bekleyen panolardır. Asansör reklamı vermek için en az haftalık olarak bu panoları kiralayabilmek mümkündür.

Çağımız şartlarında sadece panoların değil asansör içerisinde ekran yerleştirilmesinde arttığını söylemek mümkündür. Asansör reklamı nedir sorusunu yanıtlamadan önce asansörün ve reklamın ne olduğunu bilmek önemlidir.

Asansör Nedir?

Akıllarda bulunan asansör reklamı nedir sorusunu yanıtlamadan önce asansörün ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Asansör, dikey ya da yatay olarak kılavuz raylar arasında belli katlara insan ya da yük taşıyan araçları denmektedir. Elektrik ile çalışan asansör, açık ya da kapalı biçimde olabilmektedir. Hem insanlar hem de yükleri üst ve alt katlara kaldırmak ya da indirmek için kullanılan bir platforma denmektedir.

Asansörler hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez bir araç konumundadır. Nüfusun çoğalması sonucu yerleşim alanlarına ihtiyaç da artmıştır. Bu da yüksek katlı binaların yapılmasına sebebiyet oluşturmuştur. İnsanların üst alt katta rahat ulaşabilmeleri için asansörlerin yapılması zorunlu bir hal almıştır.

Askı halatları ile yükselen asansörlerde, zemin güvenlik fren cihazının da olması kesin gerekmektedir. Bu cihaza paraşüt adı da verilmiştir.. Paraşüt devreye girdiği saniyeden itibaren çelik kılavuz raylarına kelepçelenerek kabini frenlemekte ve kısa zamanda durdurmaktadır.

Kabin zeminin alt tarafına takılan paraşüt, bir halat sayesinde harekete geçirilen hız regülatörü ile devreye girmektedir. Asansör hızlı biçimde açılırsa, bu halat paraşüt komutasını çekerek çalıştırmaktadır. Paraşüt ilk olarak motor durdurmakta, hız yeteri kadar azalmasa bile, güvenli freni uygulamaktadır.

Modern asansörler için kontrol sistemleri, hız ve güvenlik arttıracak biçimde değiştirilmiştir. Çoğu durumda asansörler, kabini dengelemek için karşı ağırlık ve maksimum yükün %40’ını kullanmaktadır. Karşı ağırlığın temel gayesi, motorun kaldıracağı yükü azaltmak ve kablolar ile tüm asansörü kontrol altına almaktır.

Asansörlerin bu kadar çok kullanılması asansör reklamı oluşturulmasına sebep olmuştur. Pek çok kişinin hakkında asansör reklamı nedir sorusu gezmektedir. Ancak bu soruyu cevaplamadan önce reklamında ne olduğunu bilmek önemlidir.

Reklam Nedir?

Reklam, çeşitli şirketlerin ürün ve hizmetlerinin özelliklerini, belirli bir tema çerçevesinde belli olan, düzeni belli olan bir bütünlük ile insanlara aktarma durumudur. Hizmet ve ürün niteliklerinin tek başına aktarımı, özellikle de günümüz çağlarında geçerli olmaktan oldukça uzaktır.

Reklam, insanları etkilemek, dikkat çekmek, ürünü sattırmak işini; kitle iletişim araçlarını kullanarak yapmaktadır. Bunlar; sinema, televizyon, reklamları ya da baskılı araçlar olan; dergi, gazete, katalog gibi pek çok çeşidi olan kitle iletişim araçlarıdır. Genel olarak bireylerin çok kullandığı alanlara reklam vermek çok daha mantıklı bir iştir. Asansörde bireylerin çok sık kullandığı araçlardan bir tanesidir. Bu sebepten dolayı asansörlerde reklam verilmesi olayı oldukça mantıklıdır. Bu durumun farkında varılması asansör reklamı nedir biçiminde soruları akıllara getirmektedir.

Asansör Reklamı Nasıl Olmalıdır?

Asansör reklamları, kullanılacağı yönteme göre farklılık göstermektedir. Tablo biçiminde verilecek reklamların ilgi çekici, akılda kalıcı ve slogan şeklinde olması önemlidir. Tablo biçiminde verilen reklamlar; baskılı reklam kategorisine girmektedir ve dolayısıyla baskı yapılırken çeşitli renkler kullanılmalıdır. İlgi çekici olan baskılar bireylerde ilgi uyandırmakta ve reklamı incelemek için adım atmalarını sağlamaktadır.

Reklam uygulamalarının gayesi; az önce söz ettiğimiz gibi insanlarda ilgi uyandırarak ürünü ya da hizmeti satmak olduğu için daha ilgi çekici reklamlar hazırlamak gerekmektedir.

İkinci bir asansör reklamı çeşidi ise; asansörün içerisinde bulunan ekranlardan yararlanmaktır. Ekrandan yararlanılarak yapılan reklamlar, genel olarak video şeklinde olsa dahi resim biçiminde de olabilmektedir. Kişilerin ekran reklamı yaparken video seçmesi çok daha etki sağlayan bir durumdur. 

Asansör Reklam Fiyatları

Asansör reklam fiyatları için net bir fiyat vermek mümkün değildir. Çünkü çeşitli nedenlerden dolayı fiyatlar değişim gerçekleşmektedir. Örneğin; daha kalabalık bir yapıya verilecek olan reklam fiyatı ile daha tenha bir yapıya verilen reklam fiyat aynı olmamaktadır. Yine reklamın büyüklüğü, konusu, durumu da fiyat etkileyen unsurlar arasındadır.

Aynı anda kaç tane asansörünü reklam için kullanıldığı da fiyatı etkilemekte olan bir unsurdur. Bu sebepten dolayı kişilerin asansör reklam fiyatları hakkında net bir bilgi sahibi olmaları için reklam vermek istedikleri binanın ya da asansörün sahibi ile iletişim kurmaları gerekmektedir. Asansör reklamı nedir sorusunu yanıtlarken fiyattan da söz etmek gerekmektedir.

Dijital Asansör Reklamları

Son senelerde gözde reklam araçlarından bir tanesi de insan kalabalığının çok yoğun olduğu iş plazaları ve alışveriş merkezleri gibi yerlerdeki asansörlerdir. Her gün binlerce insan taşıma asansörleri hem iç duvarları, hatta zemin ve tavanları hem de kapı dışları reklam amacı ile kullanılabilmektedir. Modern asansörlerin iki yana otomatik olarak açılan ve kapanan kapıları reklam yaratıcılığı teşvik eden ayrı bir özelliktir.

Bu noktada asansörün tutsak izleyici sağladığı da dikkatten kaçmamalıdır. Yani, asansöre binen insanlar, gideceği kata varana kadar o reklamları görmeye mahkûmdur. Kaçış yolu, kanal değiştirme, sayfa atlama ya da başka yere bakmak gibi bir imkan yoktur. Asansör reklamı nedir sorusunu bu biçimde yanıtlamak mümkündür.