Konut Reklamı Vermek Faydalı mıdır?

Konut reklamı vermek faydalı mıdır sorusuna yanıt olarak sadece evet diyebiliriz. Tanınmış bir marka olarak firmanızı daha hızlı tanıtabilir, daha geniş kitlelere ulaşarak itibarınızı güçlendirebilirsiniz. İtibarınız, işinizin tek ve en önemli yönüdür. Sosyal medyadaki takipçi sayısından genel işletme gelirinize kadar her şeyi etkiler.

İşte iyi bir itibarın diğer birkaç faydası:

 • Daha fazla iş fırsatı
 • Potansiyel çalışanların daha iyi seçilmesi
 • Daha yüksek şirket değeri
 • Daha düşük pazarlama maliyetleri

İnsanlar en iyi seçimi yapmak isterler. Bunun yanı sıra seçimlerini itibarı üstün görünen kişi veya şirkete dayandırırlar. İster bir iş başvurusunda bulunun ister iş fırsatlarını yakalayın, iyi bir itibar kârlılığınızı etkiler. İtibarın birçok yönünden biri, başkalarının sizi nasıl algıladığıyla ilgilidir. Bu, genel karakteriniz veya itibarınızla gerçekte nasıl birleştiğiniz olarak özetlenebilir. Bu da başkalarının sizin böyle olduğunuzu düşünmesidir. Biri nesnel, diğeri öznel. Bir kişinin karakteri itibarından farklıdır ve bu markalar için de geçerlidir.

İnsanlar size veya markanıza güvendiğinde, sizi arkadaşlarına tavsiye etme, sizinle tekrar iş yapma ve hatta aksilikleri veya skandalları affetme olasılıkları daha yüksektir. İyi bir çevrimiçi itibara sahip olmanın ödülleri daha fazla gelir. Daha iyi ilişkiler ve daha fazla fırsat sunar. Tüketiciler, bir şirketin itibarına ve alıcıların incelemelerine önem verir. İncelemeler o kadar önemlidir ki işletmeler 2020’de onlarsız ayakta kalamaz. Hepimiz yorumları okuyoruz. Hangi mağazalardan alışveriş yapacağımızı, nerede kahvaltı yapacağımızı, hangi uygulamaları indireceğimizi ve hatta hangi doktoru ziyaret edeceğimizi seçmek için yorumları kullanıyoruz. İncelemeler, ağızdan ağza tavsiyeleri hızla geride bırakıyor. Yakın zamanda yapılan bir anket, tüketicilerin yüzde 91’inin kişisel öneriler kadar çevrimiçi incelemelere güvendiğini ortaya koydu. 

Bir iş itibarı, tüketicilerin şirket hakkında hissettiklerini ilettiklerinin toplamını içerir. Belli bir şekilde hissedebilirler, ancak iletişim kurmazlarsa itibarı etkilemez. Kişisel itibarda olduğu gibi, olumlu bir kurumsal itibar da şirketiniz için birçok fayda sağlayabilir.

 • Artan gelir ve hisse senedi fiyatları
 • Azaltılmış kayıp oranı
 • Artan müşteri yaşam boyu değeri
 • Daha iyi iş adayları ve çalışanları

İtibarlar hızla değişebilir. Bu nedenle zamanınızı, bütçenizi ve düşüncenizi işinizin itibarını oluşturmaya ve korumaya adamak çok önemlidir. Çevrimiçi incelemeler, ağızdan ağza iletişim, makaleler, blog gönderileri ve sosyal medya şeklinde çok fazla faktör rol oynuyor. Tüketiciler, hazır bilgilere verdikleri yanıt üzerine harekete geçer ve ürün ve hizmetleri satın alırlar. Şirketinizin itibarı çevrimiçi olarak mevcut bilgilere dayandığından, değerli bir itibara sahip olduğunuzdan ve şirketiniz veya sunduklarınız hakkında olumsuz bir kopya veya yanlış bilgi bulunmadığından emin olmak kesinlikle çok önemlidir.

Konut Reklamı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklam, belirli bir mal veya hizmetin satılması amacıyla belirli bir kitle için belirli bir şekilde, belirli bir zamanda ve belirli bir kanalda bir mesajı, adı veya logoyu göstermek için para ödemek anlamına gelir. Her emlak reklamının özel amacı değişir, ancak en yaygın olarak alıcı adayları, satıcı adayları oluşturmak veya bir evi en yüksek değere satmak için kullanılır. Sonuç olarak, reklamlar emlak işinizi büyütmek ve ölçeklendirmek için bir araçtır.

 • Ölçülebilirlik: Düşük veya Yüksek
 • Gelişmiş Hedefleme: Düşük, Ortalama veya Yüksek
 • Zorluk: Zor, Ortalama veya Kolay
 • Etkinlik: Etkisiz, Ortalama veya Etkili
 • Karşılanabilirlik: Pahalı, Ortalama veya Ücretsiz

Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, emlak reklam kampanyaları yürütmek çok teknik, analitik ve karmaşık olabilir. Bununla birlikte, gelişen herhangi bir gayrimenkul işinin özünü hatırlamak önemlidir. Müşterilerinize dürüstçe yardım etmezseniz veya yeni potansiyel müşterilerle iyi iletişim kurmazsanız, işinizi ve gelirinizi istediğiniz gibi büyütmek zor olacaktır. 20 dakikada bir reklam oluşturup potansiyel satışların ve satışların gelmesini bekleyemezsiniz. Bunun yerine, çekmek istediğiniz insanları zamanlarını nerede harcadıklarını ve en etkili şekilde nasıl yapabileceğinizi dürüst ve nesnel bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Başarılı bir emlak reklamı geliştirmenin altı temel adımı şunlardır:

Bir emlakçı olarak farklı türde alıcılar ve satıcılarla çalışmak tamamen normaldir. Ancak, reklam yayınlarken mümkün olduğunca spesifik olmak en iyisidir. Tek bir reklamla birden fazla insan türünü hedeflemeye çalışmak yerine, alıcılara ve satıcılara ayrı reklamlar yayınlayarak daha fazla başarı elde edeceksiniz.

Reklamlarınızla çekmek istediğiniz insan türlerini daraltırken kendinize şu soruları sorun:

 • Bu seyirci en çok nerede vakit geçiriyor? (Instagram,LinkedIn,Youtube vb.)
 • Yardıma ihtiyaçları olduğunda nerede ve neyi ararlar?
 • Acı noktaları nelerdir?
 • Dikkatlerini ne çekiyor?

Sonuç olarak, emlak reklamları işinizi büyütmek ve gelirinizi artırmak için tasarlanmıştır. Ancak, bir reklam kampanyası oluşturmadan önce daha spesifik olmanız gerekir.

Gayrimenkul reklam kampanyalarının en yaygın türleri şunlardır:

 • Müşteri adayı oluşturma
 • İlan promosyonu
 • Marka bilinirliği

Başka birçok olasılık vardır, ancak bunlar genellikle reklam kampanyaları yürüten Emlakçılar veya aracılar için hedeflerdir. Zaman içinde doğru bir şekilde ölçmek ve gelişmek için reklamınızın amacının ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Tüm reklam yöntemleri eşit değildir. Daha önce reklamlarla hiç ilgilenmediyseniz, birkaç farklı yöntemi araştırmak ve test etmek için biraz zaman ayırın. Basılı reklam ve emlak Facebook reklamları gibi farklı reklam türlerinin yayınlanmasıyla ilgili süreçlerin bundan daha farklı olamayacağını hemen anlayacaksınız. Ayrıca, mevcut emlak satış yönteminizi de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Halihazırda Facebook’tan, işletme tavsiyelerinden veya arama motorlarından sürekli bir potansiyel müşteri akışı alıyorsanız, ilk emlak reklamınızla başlamak için en iyi yer burası olabilir.

Reklamınızın birden çok sürümünü oluşturmak önemli bir noktadır. Yayınladığınız reklam kampanyasının türünden bağımsız olarak çok önemlidir. Bir reklam kampanyası yürütürken, her zaman birkaç reklam varyantını aynı anda birbirine karşı test etmelisiniz. Kampanya, hangi varyantın en iyi performansı gösterdiğini anlamak için yeterince uzun sürdükten sonra, düşük performans gösteren varyantları duraklatın. En iyi performans gösteren varyantın yeni varyantlarını test etmeye devam edin, daha fazla veri toplayın, düşük performans gösteren varyantları duraklatın ve işlemi tekrarlayın. Bu stratejiye A/B Testi denir ve emlak reklamlarınızı yayınlarken bunu uygulamıyorsanız, masada para bırakmış olursunuz.

Başarılı bir reklam kampanyasının nasıl yürütüleceğiyle ilgili binlerce makale, kitap ve video var, ancak bunların içgörülerini aşağı çektiğinizde, tüm başarılı reklam kampanyalarının ortak özelliği dikkat çeken, yankı uyandıran ve belirli bir kitleyi motive eden reklamlar içermesidir. Belirli bir eylemde bulunmak bir reklamın temel misyonu olmalıdır. Doğru mesajla, reklamınızın hedef kitlenizin dikkatini çekme şansı yüksektir. Ancak görseller, reklamınızın başarısını artırabilir veya bozabilir. Psikolojik olarak, görüntüler diğer formatlardan daha hızlı tanınır ve daha hızlı ve daha uzun süre hatırlanır. 

Hedef kitlenizde yankı uyandıran bir reklam yapmak için onların sorunlarını belirlemeli ve bunları ele almalısınız. Örneğin, ilk kez ev alacakları çekmek istiyorsanız, onların dertleri, ev sahibi olmaya finansal olarak nasıl hazırlanacağını bilmemeleri olabilir. Böylece doğrudan bu korkuyla konuşabilir ve bir ev satın alabilmeleri için kredilerini artırmalarına yardımcı olacak net, adım adım bir plan sunabilirsiniz.

Reklamınızın görüntüleyenlerini harekete geçmeye motive etmenin çeşitli yolları vardır. Bunun bir yolu, değeri ortaya çıkarmak için net ve kolay bir yol sunmaktır. Örneğin, “E-postanızı girin, evinizin değerini tahmin edeyim”. Ayrıca bir son tarih belirleyerek, bir teklifin kullanılabilirliğini sınırlayarak veya ödüllendirici bir eylemle motivasyonu artırabilirsiniz.