Asansör Reklamı Vermek İşe Yarıyor Mu?

Asansör reklam çalışmaları işe yarıyor mu tarzında sorular pek çok bireyin aklını kurcalayan sorulardır.

Günümüzde satma ve satın alma işlemlerinde reklamların yerini yadsınamaz büyüklüktedir. Bu neden dolayısıyla soruya olumlu cevap vermek mümkündür. Yalnız faydalardan söz etmeden önce ne olduğunu tam anlamıyla bilmek gerekmektedir.

Asansör Reklamı 

Söz ettiğimiz asansör reklam yöntemi, kapalı alanlarda insan sirkülasyonunun çok yoğun olduğu alışveriş merkezleri, metro, toplu konut projelerine asansörleri, günümüzün diğer bir etkilerin reklam mecralarından bir tanesidir. Hedef aldığı kitlede yer alan insanlar, asansöre bindiği dakikadan itibaren gideceği kata kadar asansör için reklamları yakından görme ve inceleme durumunda kalmaktadır. Bunun harici doğru konumlandırılmış asansör reklamı uygulamaları işletmelerin ve ürün tanıtımının akılda kalıcılığını ciddi oranda yükseltmektedir.

Asansör içi reklam alınan alanda standart iki tip pano kullanımı mevcuttur. Bunlar; yatay A3 boyutunda ve dikey A4 boyutunda olan iki ayrı çeşit pano biçimindedir. Asansörün iç kısmında konumlandırılmış durumda beklemektedirler. Asansör reklamı vermek istendiği zaman en az haftalık olarak bu panoları kiralanabilmesi mümkündür.

Asansör Reklamı Nasıl Olmalıdır?

Asansör reklam yöntemi, kullanılacağı uygulamaya göre değişiklik göstermektedir. Tablo biçimindeki reklamların ilgi çekici, akılda kalıcı ve slogan halinde olması önemli kriterlerdir. Tablo biçiminde olan reklamlar; baskılı reklam kategorisinde yer almaktadırlar. Bu sebepten de baskı yapılırken çok çeşitli renkler kullanılmalıdır. İlgi çekici hazırlanan baskılar, potansiyel müşteri olan bireylerde ilgi uyandırmakta ve reklamı incelemek için yönlenmelerini sağlamaktadır.

Reklam uygulamalarının esas gayesi; az önce söz ettiğimiz gibi insanlarda ilgi uyandırarak ürünü ya da hizmeti satmak olduğu için daha ilgi çekici reklamlar hazırlamak çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır. İlgi çekicilik seviyesi arttıkça reklamın etkileyiciliği de doğru orantılı biçimde artmaktadır ve buna bağlı olarak da reklam işlevini gerçekleştirmektedir.

İkinci bir asansör reklamı türü ise; asansörün iç kısmında var olan ekranları kullanarak verilmektedir. Ekrandan yararlanılarak yapılan reklamlar, genel olarak video biçimindedir. Ancak resim biçiminde de kullanılabilmektedir. 

Asansör Reklam Fiyatları

Asansör reklam fiyatları için net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü çeşitli sebeplerden dolayı fiyatlarda değişiklikler oluşmaktadır ve bu değişiklikleri bireyler telefon ile görüşme sağlayarak öğrenmelidir. Örneğin; daha kalabalık bir bina için verilecek olan reklam fiyatı ile daha tenha bir binanın asansöründe verilen reklam fiyat aynı rakama denk gelmemektedir. Yine reklamın büyüklüğü, konusu, durumu da fiyat etkileyen unsurlar arasında sayılmaktadır ve her unsur ayrı bir önem taşımaktadır.

Aynı anda kaç tane asansörünü reklam için kapatıldığı da fiyatı etkilemekte olan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenden ötürü bireylerin, asansör reklam fiyatları hakkında net bir bilgi sahibi olmaları için reklam vermek istedikleri binanın ya da asansörün sahibi ile iletişim kurmaları ve istediklerini açıklamaları gerekmektedir.

Fiyatlar için çeşitli reklam ajansları ile iletişime geçmek ve bilgi almak mümkün bir durumdur. Ajanslar gelişim seviyelerine ve verdikleri hizmetlere göre fiyat farkları iletebilmektedir. Reklam vermek isteyen bireyler ise; ilgilerine, isteklerine, beğenilerine ve beklentilerine uygun hizmetler sağlayan ajansı araştırıp bulmalıdır. Sonrasında ajans çalışanlarıyla detayları da konuşarak planları dahilinde asansör reklamı çalışmaları başarılı biçimde yaptırılmaktadır. 

Dijital Asansör Reklamları

Son on beş yılda gözde reklam araçlarından biri de insan kalabalığının çok yoğun olduğu iş plazaları ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde kullanılan asansör alanlarıdır. Her gün binlerce insanı taşıma görevini üstlenen asansörlerin; hem iç duvarları, hatta zemin ve tavanları hem de kapı dışları reklam için kullanılmıştır. Modern asansörlerin iki yana otomatik olarak açılan ve kapanan kapıları reklam konusunda yaratıcılığa teşvik konusu olmuştur.

Bu konuya bakıldığı zaman asansörün insanları tutsak izleyici konumuna soktuğu da dikkat çeken bir unsurdur. Yani, asansöre binen insanlar, gideceği kata ulaşana kadar asansörde bulunan reklamları görmeye mahkûm konumda olmaktadır. Kaçış yolu, kanal değiştirme, sayfa atlama ya da başka yere bakmak gibi bir imkan bulunmamaktadır. Dijital asansör reklam yöntemi de bu biçimde açıklanabilmektedir.

Dijital asansör reklamları, teknolojinin ve çağın gelişmesi ile birlikte çok daha yoğun kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kalabalık binalar için, okul ya da holding gibi, çok daha sık tercih edilen bir uygulamadır.