Asansör Reklamı Nasıldır?

Asansör reklamı nasıldır sorusu pek çok kişinin ve reklam vermek isteyen firmanın aklında bulunmaktadır.

Günümüz şartlarında tüm binalar oldukça yüksektir ve neredeyse tamamında asansör kullanımı hat safhadadır. Binalar ne amaç ile kullanılırsa kullanılsın hepsinde asansör kullanılmaktadır. Binaların kullanım amaçları arasında; okul, ofis, iş yeri ya da ev olması bulunmaktadır. Asansör reklamı nasıldır sorusunu cevaplamadan önce asansörün ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

Asansör Nedir?

Akıllarda bulunan asansör reklamı nasıldır sorusunu yanıtlamadan önce asansörün ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Asansör, dikey ya da yatay olarak kılavuz raylar arasında belirli katlara insan ya da yük taşıyan araçları denmektedir. Elektrikle çalışan asansör, açık ya da kapalı olabilmektedir. Hem insanlar hem de yükleri üstüme al katları kaldırmak ya da indirmek için kullanılan bir platformdur.

Asansörler yaşamı kolaylaştıran vazgeçilmez bir araç konumundadır. Nüfusun artması sonucu yerleşim alanlarına ihtiyaç da artmıştır. Bu da yüksek katlı binaların yapılmasına sebebiyet vermiştir. İnsanların üst alt katta rahat ulaşabilmeleri için asansörlerin yapılması zorunlu bir hale gelmiştir.

Askı halatları ile yükselen asansörlerde, zemin güvenlik fren cihazında olması gerekmektedir. Bu cihaza paraşüt de denmektedir. Paraşüt devreye girdiği andan itibaren çelik kılavuz raylarına kelepçelenerek kabini frenlemekte ve kısa zamanda durdurmaktadır.

Kabin zeminin alt tarafına takılan paraşüt, bir halat yardımıyla harekete geçirilen hız regülatörü ile devreye girmektedir. Asansör hızla açılır ise, bu halat paraşüt komutasını çekerek çalıştırmaktadır. Paraşüt ilk önce motor durdurmakta, hız yeteri kadar azalmasa bile, güvenli freni uygulamaktadır.

Modern asansörler için kontrol sistemleri, hız ve güvenlik arttıracak biçimde değiştirmiştir. Çoğu durumda asansörler, kabini dengelemek için karşı ağırlık ve maksimum yükün yüzde kırkını kullanmaktadır. Karşı ağırlığın temel amacı, motorun kaldıracağı yükü azaltmak ve kablolar ile tüm asansörü kontrol altına almaktır.

Asansörlerin bu kadar sık kullanılması asansör reklamı oluşturulmasına neden olmuştur. Pek çok kişinin hakkında asansör reklamı nasıldır sorusu gezmektedir. Ancak bu soruyu cevaplamadan önce reklamında ne olduğunu bilmek gerekmektedir.

Reklam Nedir?

Reklam, çeşitli şirketlerin ürün ve hizmetlerinin niteliklerini, belirli bir tema çerçevesinde belli olan, düzeni belli olan bir bütünlük ile insanlara aktarma durumudur. Hizmet ve ürün özellikleri tek başına aktarımı, özellikle de günümüz çağlarında geçerli olmaktan oldukça uzaktır.

Reklam, insanları etkileme, dikkat çekme, ürünü sattırma işini; kitle iletişim araçlarından yararlanarak yapmaktadır. Bunlar; sinema, televizyon, reklamları ya da baskılı araçlar olan; dergi, gazete, katalog gibi çeşitlilik gösteren kitle iletişim araçlarıdır. Genel olarak insanların çok kullandığı alanlara reklam vermek çok daha mantıklı bir iştir. Asansörde insanları çok sık kullandığı araçlardan bir tanesidir. Dolayısıyla asansörlerde reklam verilmesi olayı oldukça mantıklıdır. Bu durumun farkında varılması asansör reklamı nasıldır biçiminde soruları akıllara getirmektedir.

Asansör Reklamı Nedir?

Asansör reklamı, kapalı alanlarda insan sirkülasyonunun yoğun olduğu alışveriş merkezleri, metro, toplu konut projelerine asansörleri, günümüzün diğer bir etkilerin reklam mecralarından bir tanesidir. Bireyler yani hedef kitlesi asansöre bindiği andan itibaren gideceği kata kadar asansör için reklamları yakından görme ve inceleme imkanı bulmaktadır. Bununla birlikte doğru konumlandırılmış asansör reklamları işletmelerin ve ürün tanıtımının çok akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Asansör içi reklam alınan alan, standart olan iki tip pano yer almaktadır. Bunlar yatay A3 boyutunda ve dikey A4 boyutunda olan panolardır. Asansörün içinde konumlandırılmış durumda beklemektedirler. Asansör reklamı vermek için en az haftalık olarak bu panoları kiralamak mümkündür.

Günümüz şartlarında sadece panoların değil asansör içerisinde ekran yerleştirilmesinde arttığını söylemek mümkündür. Şimdi asansör reklamı nasıldır sorusunu cevaplamak daha mantıklı olacaktır.

Asansör Reklamı Nasıl Olmalıdır?

Asansör reklamları, kullanılacağı yönteme göre değişiklik göstermektedir. Tablo biçiminde verilecek reklamların ilgi çekici, insanların aklında kalıcı ve slogan biçiminde olması önemlidir. Tablo biçiminde verilen reklamlar baskılı reklam çeşidine girmektedir ve dolayısıyla baskı yapılırken çeşitli renkler kullanılmalıdır. İlgi çekici olan baskılar insanlarda ilgi uyandırmakta ve reklamı incelemek için adım atmalarını sağlamaktadır.

Reklam uygulamalarının amacı az önce söz ettiğimiz gibi insanlarda ilgi uyandırarak ürünü ya da hizmeti satmak olduğu için daha ilgi çekici reklamlar hazırlamak gerekmektedir.

İkinci bir asansör reklamı çeşidi ise; asansörün içerisinde bulunan ekrandan yararlanmaktır. Ekrana yararlanılarak yapılan reklamlar, genel olarak video biçiminde olsa dahi resim biçiminde de olabilmektedir. Kişilerin ekran reklamı yaparken video seçmesi çok daha etkili olacaktır. Ayrıca videolu reklamlar çok daha dikkat çekici olduğu için daha sık tercih edilmektedir.

Asansör Reklam Fiyatları

Asansör reklam fiyatları için net bir ücret vermek mümkün değildir. Çünkü çeşitli sebeplerden dolayı fiyatlar değişim gerçekleşmektedir. Örneğin; daha kalabalık bir binaya verilecek olan reklam fiyatı ile daha tenha bir binaya verilen reklam fiyat aynı olmamaktadır. Yine reklamın büyüklüğü, konusu, durumu da fiyat etkileyen unsurlardandır. 

Aynı anda kaç tane asansörünü reklam için kullanıldı da fiyatı etkilemektedir. Dolayısıyla kişilerin asansör reklam fiyatları hakkında net bir bilgi sahibi olmaları için reklam vermek istedikleri binanın ya da asansörün sahibi ile iletişim kurmaları gerekmektedir. Asansör reklamı nasıldır sorusunu yanıtlarken fiyattan da söz etmek gerekmektedir.

Dijital Asansör Reklamları

Son yıllarda gözde reklam araçlarından bir tanesi de insan kalabalığının çok yoğun olduğu iş plazaları ve alışveriş merkezleri gibi yerlerdeki asansörlerdir. Her gün yüzlerce insan taşıma asansörleri hem iç duvarları, hatta zemin ve tavanları hem de kapı dışları reklam mecrası olarak kullanılabilmektedir. Modern asansörlerin iki yana otomatik açılarak kapanan kapıları reklam yaratıcılığı teşvik eden ayrı bir özellik çeşididir.

Bu noktada asansör mecrasının tutsak izleyici sağladığı da dikkatten kaçmamalıdır. Yani, asansöre binen herkes gideceği kata varana kadar o reklamları görmeye mahkûmdur. Kaçış yolu, kanal değiştirme, sayfa atlama ya da başka yere bakmak gibi bir imkan bulunmamaktadır. Asansör reklamı nasıldır sorusunu bu biçimde yanıtlamak mümkündür.